Espresso nasıl hazırlanır?


Espresso nasıl hazırlanır?

Her baristanın bir stili ve lezzet anlayışı vardır. Kullanılan kahvenin kavrulmasından tutun da tampleme yeteğine kadar uzanan kısa bir yolculuk var aslında. Biz de kendi stilimizi anlatalım istedik 🙂


portafilter-temizleme1. Adım

Espresso makinemizin basıncını dengelemek ve double portafilter’ınızı ısıtmak adına grup başından 2-3 sn kadar su akıtıyoruz. Temiz bir bezle portafilter üzerine gelen sıcak su ile süzgeçleri temizliyor ve kurutuyoruz.

 


portafilter-grinder2. Adım

Portafilter mm boyutuna göre istenilen gramda çekirdek kahveyi espresso ayarında öğütüyoruz – Biz 20 gr kahve kullanıyoruz – Değirmenden portafilter’a öğütülen kahveyi ufak manevralarla eşit şekilde dağıtmaya özen gösteriyoruz. Bu işlemi yaparken kahveye basınç uygulamıyoruz.

 tamp3. Adım

Tamper’ımızın kuru ve temiz olmasına dikkat ediyoruz. Portafilter’ımızı silikon tamper matımızın üzerine koyuyoruz ve bu sayede kaymasını engelliyoruz. Her şey hazır olduktan sonra 90 derecelik kol açısıyla portafilter’ımızın içindeki kahveye tamper’ımız ile basınç uyguluyoruz – bu basınç ne sert ne de çok hafif bir basınç olacak – ortalama 10-15 kg’lık bir basınç uyguluyoruz ve 360 derece ile tamper’ımızı çeviriyoruz. Kahveye eşit bir şekilde basınç uyguladığımızdan ve kahveye yamuk basınç yapmadığımızdan emin oluyoruz.

tamperNot: Tamplemeyi ne kadar iyi yaparsanız espressonuz o kadar lezzetli olacaktır, espressodan alacağınız lezzetin %70’i yapmış olduğunuz tamp ile alakalıdır.

 

espresso4. Adım

Fincanlarımızı ısıtıyor ve kenarda bekletiyoruz. Flash dediğimiz tekniği uyguluyoruz; 2-3 sn. kadar su akıtıyoruz, yaklaşık 3 sn. içinde portafilter’ımızı grup başına takıyoruz ve akış düğmemize basıyoruz. Bu sırada hızlı bir şekilde ısıttığımız bardaklarımızı portafilter’ın altına koyuyoruz. Makine ortalama 5-8 sn arasında espresso vermeye başlayacaktır, totalde ise 30-35 sn kadar sonra 40 ml espresso etmiş oluyorsunuz.


Espresso’nun hazırlanışı ve espresso makinesinin işleyişini merak ediyorsanız, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz 🙂

+ Yorumunuzu Yazın

+